Pelinohjaajakoulutus 23.3.2026
25.3.2026
|
Laaksolahden hallin neuvottelutila täyttyi innokkaista nuorista maanantaina 23.3.2026, kun Kasiysi ja PEP yhdessä Palloliiton kanssa järjestivät pelinohjaajakoulutuksen.
Kasiysi ja PEP kouluttivat pelinohjaajia 23.3.2026 Laaksolahden hallilla. Pelinohjaajakoulutukseen osallistui reilusti yli 50 reipasta 13-15 vuotiaista nuorta. Pelinohjaajakoulutus tarjoaa edellytykset toimia 11-vuotiaiden ja nuorempien peleissä pelinohjaajana, joka ohjaa kentällä tapahtumia ja ohjeistaa pelaajia sääntöjen mukaiseen toimintaan.
Pelinohjaajakoulutus on seurallemme tärkeä toimenpide saadaksemme nuoret jatkamaan jalkapallon parissa. Mikäli nuoria haluaa osallistua pelinohjaajakoulutukseen kertoo se halusta olla jalkapallossa mukana myös oman joukkueen ulkopuolella. Pelinohjaajana voi vallan mainiosti toimia myös aktiivipelaajana, mutta on äärimmäisen palkitsevaa, jos pelaajana lopettanut nuori jatkaa pelinohjaajana ja sitä on kautta seuran toiminnassa mukana. Helmikuun alussa Palloliitto palkitsi Eteläisen alueen nuorena erotuomarina Miika Kiurun. Miika toimi Kasiysissä pelinohjaajana varhaisnuoruudessaan. Miikan Pelinohjaaja-erotuomaripolku voi myös tarjota elämyksiä nuorelle.
Kasiysille tärkeitä asioita pelinohjaajatoiminnassa on sujuvien pelien lisäksi myös nuorten kouluttaminen työelämään. Haluamme työnantajina opettaa työetiikasta, lainsäädännöstä, palkanmaksusta, sekä palautteen antamisessa ja palautteen vastaanottamisesta. Seuramme sitoutuu tukemaan omia pelinohjaajiaan tiedottamalla hyvistä käytänteistä niin pelinohjaajille, pelaajille, valmentajille kuin katsomossa oleville faneillekin. Palloliiton Fair Play toiminnan puitteissa epäasialliseen käytökseen on puututtava niin työnantajan eli seuran kuin jokaisen yksityishenkilönkin osalta.
|
